Słaba kondycja to częsty problem osób nie tylko początkujących w zakresie sportu. Spotykają się z nim także ci, którzy uprawiają aktywność fizyczną dość regularnie. Po czym to poznać? Po zadyszce podczas treningów, drżeniu mięśni – te syndromy powinny być znakiem do rozpoczęcia poprawy swojej kondycji. Co zrobić, żeby osiągnąć cel w tym zakresie? Jakie ćwiczenia na kondycję pozwolą nam zniwelować dokuczające podczas treningów objawy? Podpowiadamy poniżej.
Ćwiczenia na kondycję
Zacznijmy może od początku, a zatem czym w ogóle kondycja jest. Otóż jest to aktualny stan fizjologiczny każdego organizmu. Wpływ na niego ma przede wszystkim nasza wytrzymałość, czyli zdolność pozwalająca na wykonywanie aktywności fizycznej przez pewien okres czasu, nawet jeśli odczuwamy zmęczenie. Kondycja sama w sobie w dużej mierze zależy od genetyki, jednak mamy możliwość jej poprawy w znacznym stopniu, jeśli wdrożymy odpowiednie zmiany. W przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem i zdrowym trybem życia, nawet niewielka ilość ruchu jest w stanie przyczynić się do poprawy wytrzymałości. Nie chodzi o to, by zrobić formę na lato, ale by być w dobrej kondycji przez cały rok.
Początki rządzą się niewielką intensywnością treningów, którą następnie należy zwiększać, by móc stale progresować. Najlepszymi ćwiczeniami na kondycję są treningi aerobowe, a wśród nich bieganie, pływanie, jazda na rowerze lub rolkach, zajęcia fitness, domowe treningi cardio. Na start najlepszym rozwiązaniem jest wdrożenie 3-4 treningów w ciągu tygodnia, a następnie zwiększać tę ilość zgodnie z obserwacjami swojego organizmu. Im mniej się męczymy, tym więcej możemy zdziałać, stale poprawiając swoją kondycję. W przypadku osób, które już dłużej zajmują się uprawianiem aktywności fizycznej, warto skupić się na wytrzymałości tlenowej oraz beztlenowej. Każdy trening powinien być maksymalnie urozmaicony, ponieważ organizm prawdopodobnie zdążył przyzwyczaić się do poprzednio trenowanych aktywności. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj tabata, crossfit, trening obwodowy, a także wszelkiego rodzaju interwały. To tutaj można spodziewać się zdecydowanie większej intensywności jednostek treningowych oraz wykonywania różnych ćwiczeń na kondycję w określonym czasie i seriach. Każda zmiana tego typu powinna obejmować kilka kolejnych tygodni obserwacji zachowania organizmu, by móc podejmować racjonalne decyzje związane z kolejnymi etapami.
Jak poprawić kondycję w domu?
Aby poprawić swoją kondycję, nie ma potrzeby kupowania karnetu na siłownię i chodzenia na nią każdego dnia. Wiele możemy zdziałać, wykorzystując wolny pokój w mieszkaniu oraz ładną pogodę na zewnątrz. Jak poprawić kondycję w domu? Przede wszystkim warto zacząć od wprowadzenia drobnej aktywności fizycznej w postaci spacerów. Kontrola kroków za pomocą opasek sportowych na ręce lub telefonów pozwala na wprowadzanie zmian, dzięki którym możliwe będzie poprawienie swojej wytrzymałości. Całość warto wzbogacić o dodatkową aktywność w postaci treningów w domu. Tutaj świetnie sprawdzą się ogólnodostępne kanały na YouTube, dzięki którym możemy zadbać o własną sprawność przy okazji zrzucając zbędne kilogramy. Na poprawę kondycji wpływ będzie miało skakanie na skakance – świetny sposób na wysmuklenie nóg oraz zwiększenie swojej wytrzymałości. Idealnym rozwiązaniem będą zatem szeroko rozumiane treningi cardio oraz interwały, o których wspomnieliśmy już wcześniej. Te drugie będą zdecydowanie bardziej intensywne i wymagać będą większego przygotowania, zatem warto wprowadzić je dopiero na późniejszym etapie działań.
Sposoby na poprawę kondycji
Jakie inne sposoby pomogą poprawić kondycję fizyczną? Zmiany wcale nie muszą być duże, żeby móc zauważać efekty. Warto pomyśleć nad naszą codziennością w kontekście załatwiania różnych spraw na mieście oraz naszego transportu w międzyczasie. Wystarczy zmiana auta lub tramwaju na spacer, by podbić swoją aktywność spontaniczną i wprowadzić nieco więcej ruchu jak najniższym kosztem. Co więcej, nawet jeśli nie posiadamy swojego roweru, na którym możemy codziennie jeździć, w wielu miastach istnieje możliwość wypożyczenia miejskich przyrządów. Wówczas zamiast elektrycznej hulajnogi można pokusić się o wypożyczenie roweru, dzięki któremu możemy realnie poprawić swoją kondycję. Warto wiedzieć, że wytrzymałość beztlenową można zacząć ćwiczyć dopiero w momencie, w którym poprawimy wytrzymałość tlenową. Najlepszym sposobem będzie zatem rozpoczęcie swoich działań od treningów cardio typu bieganie czy niezbyt intensywny trening w domu.